ФУТЗАЛ

13.02.2014 19:26

Правила гри у футзал
Як міжнародні керівні органи, ФІФА та AMF несуть відповідальність за підтримку та промульгацію офіційних правил своїх власних варіантів футзалу. Подібно футболу, футзал має свої правила, які визначають усі аспекти гри, включаючи можливість змін з урахуванням місцевих матчів та чемпіонатів. Правила гри з футзалу містять 17 пунктів.

Гравці, екіпіровка та суддівство

Кожна команда складається з 5 гравців, один з яких є воротар. Максимальна кількість запасних гравців сім з необмеженою кількістю замін під час гри. Заміни можуть відбуватись навіть тоді, коли м’яч знаходиться в грі. Коли команда має менше, ніж три футболіста в команді, матч відміняється.

Екіпіровка футболістів складається з футболки з рукавами, шортигетрищитків, виготовлених з гуми або пластику і взуття на гумовій підошві. Воротар може носити спортивні штани, його екіпіровка має бути іншого кольору, щоб відрізнити його від інших гравців своєї команди та судді. Носити ювелірні вироби під час гри забороняється, як і інші предмети, які можуть становити небезпеку іншим гравцям.

Матч проводиться суддею, який забезпечує дотримання правил гри, і лише головний суддя має право перервати матч на випадок перешкоди проведення матчу зовні. Допомогу головному судді надає його помічник. Рішення, що приймаються суддями, є остаточними, і можуть бути змінені в разі, якщо судді вважають це необхідним, коли гра ще не поновилася. Окрім них є ще третій суддя та суддя-хронометрист, в якого є все необхідне для ведення обліку порушень в матчі. В разі заподіяння травми судді або його помічнику, третій арбітр може замінити другого.

Поле

Майданчик виготовляється з дерева або синтетичного матеріалу, також можуть бути використані будь-які рівні, гладкі, не абразивні матеріали. Довжина площадки під час проведення міжнародних змагань варіюється в діапазоні 38-42м, ширина 18-25м. Під час проведення інших матчів вона може становити 25-42м в довжину та 15-25м в ширину. Висота стелі має бути не менше 4м. Ворота прямокутної форми розташовуються по середині кожної лінії воріт. Відстань між внутрішніми краями стійок воріт має бути 3м одна від одної, а нижня частина поперечини воріт має бути на висоті 2.2м над поверхнею площадки. Сітка, виготовлена з конопліджуту або нейлону, кріпиться до задньої частини поперечини та стійок воріт. Нижня частина сітки прикріплюється до закругленої труби або інших підходящих способів кріплення. Товщина воріт в верхній частині 80 см та 1м в нижній.

Перед кожними воротами розташована штрафна площадка. Лінія, що позначає край штрафного майданчика, називається лінія штрафного майданчика. В районі штрафного майданчика воротарю дозволяється торкатися м’яча руками. Знак для пробивання пенальті розташований на відстані 6 м від лінії воріт по центру футбольних воріт. Інший знак для пробивання штрафного удару розташований на відстані 10 м від лінії воріт по центру футбольних воріт. Пенальті з відстані 6м призначається у випадку порушення правил в зоні штрафного майданчика. Пенальті з відстані 10 м призначається у випадку, коли футболісти однієї команди зробили шість порушень правил. Вільний удар виконується з другої штрафної позначки, розташованої на відстані 10 м від лінії воріт.

Тривалість гри

Стандартний матч складається з двох рівних таймів по 20 хвилин кожний. Тривалість кожного тайму може бути збільшена щоб дати можливість виконати пенальті або штрафний удар проти команди, гравці якої здійснили більш ніж 5 порушень правил. Перерва між двома таймами не може перевищувати 15 хвилин.

Під час деяких матчів, коли гра не може закінчитися нічиєю, переможець визначається трьома способами: м’яч, забитий в гостях, додатковий тайм та виконання пенальті. М’яч, забитий в гостях, означає, що коли команди зіграли внічию вдома та на виїзді, гол, забитий в гостьовому матчі рахується за два. Додатковий час складається з двох таймів тривалістю 5 хвилин. Якщо переможець не визначиться в додатковий час, пробиваються 5 пенальті футболістами кожної команди; команда, яка забила найбільше, стає переможцем. Якщо після виконання 5 пенальті переможця не виявлено, кожна команда продовжує виконувати по одному пенальті до тих пір, поки одна з команд не заб’є більше, ніж інша. На відміну від додаткового часу, голи, забиті в серії пенальті, не зараховуються до голів, забитих на протязі всього матчу.

Початок та поновлення гри

На початку матчу підкинута вгору монета визначає, хто розпочне гру. Введення м’яча в гру з центра поля сигналізує про початок матчу, а також використовується для початку другого тайму та кожного додаткового періоду. Цю процедуру виконують кожний раз після забитого м’яча, коли інша команда розпочинає гру з центра поля. Після тимчасової зупинки гри з будь якої причини, не передбаченої Правилами гри, суддя вводить м’яч в гру в тому місці, де гра була зупинена за умови, що до зупинки м’яч перебував у грі і не перетнув бокову лінію площадки чи лінії воріт. Якщо м’яч іде за лінію воріт або бокову лінію, потрапляє в стелю, чи гра була зупинена арбітром матчу, м’яч знаходиться поза грою. Якщо м’яч потрапляє в стелю приміщення, гра поновлюється ударом на користь команди, суперник якої останнім торкнувся м’яча в тому місці, звідки вона потрапила в стелю.

Порушення правил

Штрафний удар може бути призначений на користь команди суперника, якщо гравець спробував чи зробив підніжку своєму супернику, штовхнув, смикнув чи насів на свого опонента, вдарив чи спробував вдарити свого суперника. Затримка є порушенням, яке карається штрафним ударом. Всі порушення правил накопичуються. Прямий штрафний удар виконується там, де трапилось порушення, за винятком, якщо порушення було вчинене проти гравця команди, що захищається в своєму штрафному майданчику. В такому випадку вільний удар може бути виконаний з будь якого місця всередині штрафного майданчика. Пенальті призначається у випадку, коли футболіст зробив відповідне порушення правил в межах свого штрафного майданчика.

Непрямий вільний удар надається протилежній команді, коли воротар випустив м’яч з своїх рук а потім знову торкнувся його руками, якщо він взяв м’яч в руки, коли передачу йому відав його партнер по команді, або він контролює м’яч на своїй половині поля більш ніж 4 секунди. Непрямий вільний удар також надається протилежній команді, якщо футболіст грає небезпечно, навмисно блокує свого опонента, заважає воротарю суперників вести м’яч в гру руками, або що-небудь ще, коли гра зупиняється для попередження або видалення футболіста. Штрафний удар виконується з місця, де відбулось порушення.

Жовті та червоні картки також використовуються у футзалі. Жовта картка робить попередження футболістам за їх дії, а якщо вони отримують дві, їм показують червону картку, після якої вони покидають поле. Жовту картку показують у випадку, коли гравець проявляє неспортивну поведінку, незгоду, чинить постійні порушення Правил гри, затримує поновлення гри, не дотримується належної відстані від футболіста команди суперника, коли м’яч знову водиться в гру, порушує процедуру заміни, виходить на поле або коли його полишає без дозволу судді. Футболісту показують червону картку і видаляють з поля у випадку серйозного порушення Правил гри, агресивної поведінки, плювків на іншу особу, навмисної гри в м’яч руками в межах свого штрафного майданчика, щоб не дати суперникам забити гол (за винятком воротаря в межах свого штрафного майданчика). Також карається червоною карткою затримка суперника, що наближається до воріт і отримує можливість забити гол. Гравець, якому показали червону картку, має залишити поле. Запасний гравець може вийти на площадку через дві хвилини після того, як його партнер по команді залишив поле. Якщо команда з п’яти гравців забила команді, в якої менше ніж 5 футболістів, інший гравець може розпочати гру з командою, в якої менше ніж 5 футболістів. Якщо кількість футболістів в командах однакова, коли забивається м’яч, або коли команда з меншою кількістю футболістів забиває гол, обидві команди залишаються з тією ж кількістю гравців.